Bugun...


Eren KARABİBER

facebook-paylas
Bafra'da Esnaf Ziyareti
Tarih: 14-01-2019 22:42:00 Güncelleme: 18-02-2019 16:59:00


Bafra'da Esnaf Ziyareti

 

     Bu yazımızda Bafra esnafının kanayan yarasına el atmaya ne dersiniz. Belki kendilerini anlayan birilerinin olduğunu bilmek ya da dertlerini bir başkasının kaleminden duymak bir nebze olsun unutulmadıklarını hissettirir onlara. Böyle bir durumda “eskiden alışverişlerin tadı ne kadar başkaydı.” diye başlayalım o zaman söze.

     Sevgili Bafralılar, eskiden esnaf fazla çalışıp işe yetişemez bir de çırak çalıştırırdı. Şimdilerde bırakın çırak çalıştırmayı herkesin derdi ve söylediği şeyler aynı. “ Ne olacak bizim halimiz?" Artık dijital teknolojinin gelişmesi nedeniyle fotoğraf çektirmeye giden bile kalmadı. İnsanlar ellerindeki son teknoloji ürünü olan akıllı telefonlarla her anı fotoğraflıyorlar. Vesikalık fotoğraf çektirmek ve özel günler çekimleri dışında fotoğrafçının yolunu tutan yok. Ya bir zamanların popüler internet-kafeleri ve playstation salonları… Onlarda da durum çok farksızdır.

     Mahalle terzileri iki üç pantolon paçası kesmek dışında ne iş yapabiliyorlar? Bakkal, manav, pideci, konfeksiyoncu,taksici,nalbur,kasap,berber ve kahvecilerin durumu da cabası. İşler nasıl gidiyor sorusunun cevabı eskiden “Allah’a şükür, Hamdolsun” şeklindeyken artık “kiramızı ödeyemedik, galiba kapatacağız, borçlarımızı ödeyemiyoruz” şeklinde oluyor. Tabi ki de bu içler acısı bir durum.

     Bir esnaf bu gidişatı şöyle özetliyor: “İşlerimizin iyi gitmemesi yüzünden kepenk kapatacak duruma geldik. Bir sektörden diğerine geçtim belki mutluluğu, düzeni böyle yakalarım diye. Bu sektör de hüsran oldu. Biz de bankalara çalışıyoruz, bitmişliğin en yakın örnekleriyiz. İnanın evimize ekmek götüremeyecek duruma kadar geldik.  Bir an evvel çözüme ulaştırsınlar başka da bir şey söylemiyorum. "

     Biz de diliyoruz ki piyasalardaki bu durgunluk yerini refah ortamına bırakır da ne küçük esnaf dediğimiz esnaflarımız kepenk kapatır ne de insanlarımız alışverişin tadını çıkarmaktan mahrum kalır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI