01.12.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

Vali Kaymak: Gayretimiz Vatandaşlarımızın Mutluluğu İçindir

Vali Kaymak: Gayretimiz Vatandaşlarımızın Mutluluğu İçindir

Vali Kaymak: Gayretimiz Vatandaşlarımızın Mutluluğu İçindir

Çarşamba Şeker Fabrikası‘nın yeniden açılması ile ilgili ‘Pancar Daha Çok Kazandırıyor’ başlığı adı altında tanıtım toplantısı 22.01.2020 Çarşamba günü saat 14.00’da Çarşamba Şeker Fabrikası’nda Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantı öncesi Türk Şekerinin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili bir tanıtım filmi izlendi. Ardından Tarımsal Üretim Dairesi Başkanı Mesut Sönmezler ‘’Pancar Daha Çok Kazandırıyor’ başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi.

Bu fabrikanın üretime başlamasıyla Samsun Gayri Safi Milli Hasılasına çok ciddi katkı sağlayacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı konuşmasında, “Bu yıl için Çarşamba Şeker Fabrikası 2020 yılında üreticilerden 150 bin ton şekerpancarı alarak yeniden üretime başlayacaktır. Bu hedef çok önemli. Ümit ediyoruz, kanaatimiz odur ki 150 bin tonu aşmanın bu hedefe çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu fabrikamız geçmişte çok ciddi üretime ev sahipliği yaptı ve bunu gerçekleştirdi. İnşallah en kısa zamanda bu verimliliği yakalayarak üretime başlayacağız. Bu konuyla ilgili çok ciddi kararlar alınmış ve planlamalar yapılmış durumda.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Bundan 20 gün önce bir toplantı yapmıştık. O toplantıda fabrikamızın açılacağını bütün Samsun kamuoyuna duyurduk. O gün gerçekten çok heyecanlı idik. Bu gün de aynı heyecanımızı koruyoruz. Öncelikle bu karar Samsunumuza ve Çarşambamıza hayırlı uğurlu olsun. Bizlerin bütün gayreti daha çok kazanmak ve daha çok üretmek üzere vatandaşlarımızın mutluluğu içindir. Türkiye’de şeker üretiminde çok ciddi çalışmalar oldu. Aslında en önemli çalışma Sayın Cumhurbaşkanımızın nişasta bazlı şeker oranını %15’lerden %2,5’e düşürmesidir. Bu çok önemli bir karardır.” şeklinde konuştu.

Şeker pancarı, bütün çiftçinin her alanını etkileyen bir üretim olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu iş sabırlı bir iş. Çarşamba ve Bafra ovaları Anadolu’nun gıda deposudur. Şeker pancarı çok bereketli bir ürün. Bakın sözleşmeli üretim, üretici pancarını kime satacağım diye bir derdi yok. Yeter ki ben en iyi üretimi yapayım. Dönüm başına 8-10 ton iyi üretim yaptıktan sonra alıcısı da hazır, sattıktan sonra devamlı kazanç sağlıyor. Teknik olarak çok yorulmadan ekimi yapılıyor. Buradan özellikle bütün üretici arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Lütfen bu çalışmayı yalnız bırakmayın.

İlin Valisi olarak bu heyecana katılmak istiyoruz. Bu fabrikanın bacaları dumanı tüttüğü zaman çok kıymetli. Bu fabrika çalışmaya ve üretime başladığında en az 800 kişi çalışacak. Ama en önemlisi bu fabrikanın bölgeye getirecek olduğu ekonomik katkıdır. O anlamda lütfen çiftçi kardeşlerimiz bu 150 ton üretimin buradan yapılması için gayret etsinler. Arkadaşlar bu çalışmayı yalnız bırakmayalım ve bunu duyuralım. Bu ilimiz için çok önemli bir atılım. Samsun olarak seferberlik yapalım. Ankara bizlere bir ses verdi, Samsun sese cevap versin. Bizde varız diyelim ve fabrikayı çalıştıralım ve üretime başlayalım.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantı soru-cevap şeklinde gerçekleşti.

Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. yöneticileri, İlçe Ziraat Odaları Başkanları ile ilgili kurumların temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ