06.12.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

Samsunluluk ruhunu canlandıran dernekler tek çatı altında birleşecek

Samsunluluk ruhunu canlandıran dernekler tek çatı altında birleşecek

Samsunluluk ruhunu canlandıran dernekler  tek çatı altında birleşecek

BAŞKAN DEMİRTAŞ; ŞEHRE KATKI VEREN HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYACAĞIZ

İLKADIM ÇOK KÜLTÜRLÜ BİR ŞEHİR ÖZELLİĞİ KAZANMIŞ BİR İLÇE

İlkadım Belediye Başkanı Necattin  Demirtaş, ”Şehre katkı veren Samsunluluk ruhu canlandıran hemşehri derneklerimizi  tek çatı altında birleştireceğiz bir projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Şehrimizin en önemli dinamiklerinden olan hem çalışkanlıkları hem de birlik, beraberlik ve dayanışmalarıyla  kenti kalkındıran “Sivil toplum kuruluşlarıyla, hemşehri derneklerimizle, vakıflarımızla ve diğer kuruluşlarımızı da içine alacak tek çatı altında bir araya getireceğimiz sosyal donatıları olan ofis tarzında yerleşkelerin bulunacağı bir yapıyı iler ki yıllarda şehre kazandırmayı hedeflediklerini  dile getiren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Türkiye’de uzun yıllardan beri devam eden iç göçten İlkadım’ında etkilenmiş olduğunu söyleyebiliriz. İlkadım ilçemiz  coğrafi ve iklimsel koşulları, ulaşım ağlarındaki konumu, kentin merkezi oluşu iç göçteki hedef ilçelerden biri olmasının başlıca nedenlerindendir. Özellikle son yıllarda çok yoğun göç alan ilçemizde, kent nüfusunda belirgin artışlar meydana geldi. Çevre il ve bölgelerden gelen vatandaşlarımızla birlikte İlkadım  çok kültürlü bir şehir özelliği kazanmış ve bunun sonucunda ilçede faaliyet gösteren hemşehri derneklerinin sayısında bir artış meydana gelmesine neden olduğunu söyledi.

“Bu şehri sorunları da çözümleri de müşterek olmalı”

Hemşehri derneklerinin kentlilik bilincinin gelişmesi ve  kent aidiyetliğin sağlanmasında önemli katkılar yapan kurumların sayıları giderek artığının altını çizen Başkan  Demirtaş“ Bir bakıyorsunuz, aynı kentin ilçeleri, hatta köyleri dernek kurmuş. Benim önerim, şehrimizde doğup büyüdükleri kente ait farklı oluşumlar yaşatmaya çalışan derneklerimizi  tek bir çatı altında bir araya getirmeliyiz. Türkiye’nin sahip olduğu güzelliklere ve kültürel çeşitliliğe yaşatan Kürdü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Boşnağı ve diğer tüm renkleriyle ülkemizin bir kültür mozaiği olan hemşehri derneklerimizin sorunları da  dertleri de müşterek. Bu sorunlara önereceğimiz çözümler de müşterek olmalıdır. Bu birlik ve beraberliğin tesisinin sağlanacağı  derneklerimizin ortak çalışmalarını yapabilecekleri bir yapıyı İlkadım ilçemizde inşa edip derneklerin kullanımı için tahsis edeceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ