18.10.2021 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

Samsun kredi kullanmayı ve borçlanmayı sevmiyor

Samsun kredi kullanmayı ve borçlanmayı sevmiyor

“BİREVİM”, Samsun ili özelinde gerçekleştirdiği

“Yerel Halkın Tasarruf ve Finans Davranışlarına Yönelik Tutum”

araştırması sonuçlarını açıkladı.

Samsun,
“kredi kullanmayı” ve “borçlanmayı” sevmiyor!
BİREVİM Genel Müdürü Mahir Orak: “İlan ettiğimiz ‘2020 Tasarruf Seferberliği Yılı’ kapsamındaki “180 Günde Birlikte Mümkün’ farkındalık projemizin yeni durağı Samsun oldu. Projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz, Samsun’a özel “Yerel Halkın Tasarruf ve Finans Davranışlarına Yönelik Tutum Araştırması” çalışmamızdan, Samsun halkının tasarruf ve finans tutumuna ilişkin önemli sonuçlar çıktı. Birevim’in, Samsun’daki marka bilinirlik oranının yüzde 72 olması gururlandığımız bir sonuç oldu.”

Türkiye’de kredi kullanmayanların oranı yüzde 36 iken; Samsun’da bu oran yüzde 60’tır.

Samsun’da tasarruf yapanların oranı Türkiye ortalamasından daha düşüktür. Halihazırda tasarruf yapmayan ancak imkanını zorladığında yapabileceklerin oranı yüzde 12 olarak tespit edilmiştir.

Bu kişilerin aylık ortalama tasarruf yapabileceği meblağ 454 TL olarak tespit edilmiştir.

Samsun’da Tasarruf yapanların %60’ının bankada “vadeli hesabı” bulunmaktadır.

Samsun’da tasarruf etme amacında ilk sırada «konut satın almak» yer alırken, 2. sırada «tatil» amacı ön plana çıkmıştır.

Samsun’da her 4 kişiden 1’i borçlu durumdadır. Her 5 kişiden 1’inin ise, kredi dışında borcu olduğu tespit edilmiştir.

Samsun’da yerel halkın yüzde 10’u borçlarını kredi dışında başka bir finansman aracıyla kapatmayı düşünmektedir.

Kredi dışı borcun, aileden daha yüksek bir oran ile, arkadaşlardan alınması dikkat çekmektedir.

Samsun’da ilk borç alma yaşı 34 olarak tespit edilmiştir.

Birevim’in, Samsun’daki marka bilinirlik oranı yüzde 72’dir.

Geliştirdiği özgün ve sürdürülebilir “Birlikte Tasarruf Finansı” yöntemiyle sektörünün lokomotif gücü haline gelen “BİREVİM”; ilan ettiği “2020 Tasarruf Seferberliği Yılı” kapsamında, ülke sathına yaymayı hedeflediği “180 Günde Birlikte Mümkün” iletişim ve farkındalık projesi için Samsun’daydı. Projenin iç iletişim ve çalışan motivasyonu ayağı olan “Kırmızı Tim”in yeni durağı “Samsun İlk Adım” şubesi oldu. Ayrıca Samsun ziyaretinde, şehre özel gerçekleştirilen “Samsun Yerel Halkının Tasarruf ve Finans Davranışlarına Yönelik Tutum Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Samsun, proje kapsamında, Malatya, G. Antep, Denizli, İstanbul ve Konya’dan sonra 6. şehir oldu.

Mahir Orak: “Birevim’in, Samsun’daki marka bilinirlik oranının yüzde 72 olması şaşırmadığımız ama gururlandığımız bir sonuç oldu.”

İlan ettikleri “2020 Tasarruf Seferberliği Yılı”, kapsamında düzenledikleri iç iletişim ve çalışan motivasyonu ayağı olan “Kırmızı Tim” gibi uygulamaların Tasarruf Finansı sektörü için bir ilk olduğunun altını çizen BİREVİM Genel Müdürü Mahir Orak; “İlan ettiğimiz tasarruf seferberliği kapsamındaki “180 Günde Birlikte Mümkün” farkındalık projemizin yeni durağı Samsun oldu. 2020’nin yıldızlarından Samsun’a özel gerçekleştirdiğimiz, “Yerel Halkın Tasarruf ve Finans Davranışlarına Yönelik Tutum Araştırması” çalışmamızdan, Samsun halkının tasarruf ve finans tutumuna ilişkin önemli sonuçlar çıktı. Birevim’in, Samsun’daki marka bilinirlik oranının yüzde 72 olması gururlandığımız bir sonuç oldu.” dedi.

Kırmızı Tim Canlı Yayını

Samsun İlk Adım şubesinde, tüm şube çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen Kırmızı Tim canlı yayınında, Samsun’un, 2020 yılında en çok yeni tasarruf sahibi kazanan en başarılı illeri arasında yer aldığını vurgulayan BİREVİM Pazarlama ve Pazarlama İletişiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Didem Sübar Özdemir ise, “Bu çalışmamızın ve ‘Birlikte Tasarruf Finansı’ yöntemimizin ülke genelindeki sonuçları ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 4 yıl gibi kısa bir zamanda sektörde faaliyet gösteren bir marka olarak, sektördeki her 3 müşteriden 1’inin ev ve araba sahibi olmasına vesile olduğumuz gibi, emekliden çiftçiye, yeni evli çiftten tüm aile bireylerine ve her kesimin farklı ihtiyaçlarına paylaşım ekonomisinin bir parçası olması için çalışıyoruz.” dedi.

Didem Sübar Özdemir: “Samsun’da hem kredi kullanma hem de borçluluk oranı oldukça düşük. Bu anlamda kolektif bir bilinç geliştirildiği görülüyor.”

BİREVİM olarak en büyük farklarından birinin de, tasarrufları planlanabilir temel ihtiyaçlara yönlendirmeleri olduğunu vurgulayarak; sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle Samsun burada çok dikkat çekici bir şehir. Yeni sonuçlandırdığımız araştırmamızdan Samsun’un, hem kredi kullanma hem de borçluluk oranlarının oldukça düşük olduğu ve bu anlamda kolektif bir bilinç geliştirdiği sonucu çıktı. Ayrıca Samsun’da ilk borç alma yaşı ortalama 34 olarak tespit edildi. Bu sonuçlar hem marka olarak bizim var olma sebeplerimize çok yakın hem de Samsun’un ve Türkiye’nin geleceği için umut verici.”

Türkiye’de kredi kullanmayanların oranı yüzde 36 iken; Samsun’da bu oran yüzde 60 çıktı.

Öncelikle, Samsun’a özel gerçekleştirdikleri araştırmanın sonuçlarına değinen Samsun İlk Adım Şube Müdürü Emre Bahar ise, Samsunluların kredi kullanım ve borçluluk oranlarının düşüklüğüne dikkat çekerek, şunları söyledi: “Samsunluların, kredi ve borcu sevmemek gibi kolektif bir bilinci oluşturdukları sonucu açıkçası bizi şaşırtmadı. Türkiye’de kredi kullanmayanların oranı yüzde 36 iken; Samsun’da bu oran yüzde 60 çıktı. Samsun’da her 4 kişiden sadece 1’i borçlu durumda. Her 5 kişiden yaklaşık 1’inin ise, kredi dışında borcu olduğu tespit edildi. Samsun’da tasarruf yapanların tamamının bankada “vadesiz hesabı” bulunuyor. Tasarruf yapanların yüzde 60’ının ise bankada “vadeli hesabı” var. Samsun’da tasarruf yapma amaçları arasında “konut satın almak” dışında “tatil” ön plana çıkıyor. Şehrimizde yerel halkın yüzde 10’u borçlarını kredi dışında başka bir finansman aracıyla kapatmayı düşünmekte. Kredi dışı borcun aileden daha yüksek bir oranda, arkadaşlardan alınması dikkat çekmekte.”

Pandemiye rağmen Samsun halkının tasarruf yapan kesimi yola devam ediyor

Konuşmasında, Samsun’da tasarruf yapanların yüzde 28’inin pandemi nedeniyle tasarruf yapamıyor hale geldiğini de vurgulayan Emre Bahar, bizzat kendisinin de BİREVİM tasarruf sahibi olduğunu ve ilk aracını 2 sene önce teslim aldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Ben bizzat tasarruf finansı deneyimini yaşamış ve bardağa dolu tarafından bakanlardanım. Bu oran aynı zamanda, tasarruf yapan Samsunluların yüzde 72’isinin tasarruf yapmaya devam ettiği anlamına geliyor. Tasarruf yapanların yüzde 30’u ise, maalesef tasarruf miktarını azaltmak durumunda kalmıştır. Ayrıca, tasarruf yapabilecek durumda olanların, aylık ortalama 454 TL tasarruf yapabileceği tespit edilmiştir. Samsun’da tasarruf yapanların oranı Türkiye ortalamasından maalesef daha düşüktür. Halihazırda tasarruf yapmayıp tasarruf yapabileceklerin oranı ise yüzde 12 olarak tespit edildi. Tasarruf yapmaya başlama yaşının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu da bir başka veri. Samsun’daki geliştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz bu sonuçlar için, başta Tasarrufa İlk Adım olmak üzere, farklı kampanya ve ürünler geliştirerek tasarruf sahiplerimize sunmaya başladık.”

Emre Bahar: “Samsunlu tasarruf sahiplerimiz, Tasarrufa İlk Adım paketine de büyük ilgi gösterdi. Samsun şubemiz bu yılın ilk 6 ayında 10 bin başvuru alarak, diğer yıllara oranla büyük bir gelişme kaydetti.”

Kırmızı Tim canlı yayınında, sektörde bir ilk olan ve yenilikçi bir yaklaşım getiren Tasarrufa İlk Adım Paketine de değinen BİREVİM Samsun Şube Müdürü Emre Bahar, sözlerini şöyle tamamladı: “Samsunlulardan yoğun ilgi gördü paketimiz. Samsun bilindiği gibi ülkemizin 16. büyük şehri. Ve ticari faaliyetler açısından oldukça hareketli, yeniliklere ve potansiyellere açık bir şehir. Samsun şubemiz bu yılın ilk 6 ayında 10 bin başvuru alarak, diğer yıllara oranla büyük bir gelişme kaydetti. Ayrıca ilk 6 ayda teslimat adetlerimizde, geçen yılın aynı dönemine göre tam 2 kat artış yaşandı. Ve yine ilk 6 ay sözleşme sayımızda ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30’a ulaşan bir artış gerçekleştirdik. Bir yandan Samsun’da ki tasarruf sahiplerimizin ev ve araba hayalini gerçekleştirirken, diğer yandan, ilk 7 ayda yaptığımız teslimatlarla Samsun ekonomisine 11.5 milyon TL katkıda bulunduk. Samsun’daki bu başarımızın en önemli nedenlerinden birisi, Samsun’a özel gerçekleştirdiğimiz ve yeni sonuçlanan araştırmamızdan da görüleceği üzere, “Samsun halkının kredi kullanma ve borçlu alma oranlarının düşüklüğüdür. İlimiz özelinde bu yılın sonuna kadar hedefimiz, 12 bin Samsunluyu daha BİREVİM yöntemleri ile tanıştırmak.”

BİREVİM Samsun şubesi çalışanları izlenimlerini aktardılar

Kırmızı Tim canlı yayınına ayrıca, sahada sürekli tasarruf sahipleri ile birlikte olan BİREVİM Samsun İlk Adım şubesi çalışanları Ömer Faruk Kutluay, Mediha Sultan Daş, Enise Beyza Uyan, Sefa Savcı, Kemal Erdem Kurdoğlu, Ayhan Kabataş, Leyla Kalaycı, Aynur Çağlayan da katılarak, sıcağı sıcağına sahadan ve şubeden değerlendirmelerini aktardılar.

BİREVİM Samsun İlk Adım şube çalışanları, özellikle son dönem ulaşılan başarının nedenleri şu başlıklarla özetlediler:

Olumlu enerjiye çok önem veren, rütbe ve unvandan bağımsız bir çalışma sistemine sahip bir ekibiz.

Tüm şube çalışanları olarak, BİREVİM’in aynı zamanda tasarruf sahibiyiz. Başka bir ifadeyle, hem hizmet vereniz hem de hizmet alanlar arasındayız. Bu nedenle empati yapmakta zorlanmıyoruz. Aynı bizim olduğu gibi, her tasarruf sahibinin hayalleri var.

Markamız, fikirlerin her geçen gün yenilendiği bir kurum, bu bizim en önemli motive kaynağımız.

Biz tasarruf sahiplerini aile içine alıyoruz, adımlarımızı birlikte atıyoruz.

“Neden tasarruf finansı?” ve “Neden BİREVİM?” sorularını önce kendimize sorduk ve bu yüzden BİREVİM’deyiz.

Y. Ekrem Acar

0 539 782 35 69

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ