31.08.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Çalışmaları

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Çalışmaları

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sağlık Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile Bakanlıklarımızın genelgeleri doğrultusunda İl Hıfzıssıhha, İl Pandemi ve İl İdare Kurulumuzca birçok karar alınıp uygulanmıştır.

Alınan kararların uygulamasının takibi amacıyla İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından bugüne kadar yapılan denetimlerde;

65 yaş ve üstü, 20 yaş ve altı vatandaşlarımız ile kronik  rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklanmış, bu kapsamda, yasağa uymayan 5.974 vatandaşımız uyarılarak ikametlerine gönderilmiş, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 224 kişiye toplamda 174.137 TL, 20 yaş ve altı vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 585 kişiye toplamda 367.559 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Vatandaşlarımızın meydanlarda, sokak ve caddelerde sosyal mesafe kuralına uymadan toplu olarak yürümemeleri veya bulunmamalarını sağlamak için ekiplerimizce yapılan kontrollerde toplam 904 şahsa sosyal mesafe kuralına uymadıkları için 795.388 TL idari yaptırım cezası uygulanmıştır.

İlimiz girişlerinde bulunan uygulama noktalarında izinsiz seyahatin önlenmesi ve gelen vatandaşlarımızın kontrol edilmesi için personel takviyesi yapılmış, Covid-19 tedbirleri kapsamında toplam 72.799 araç ve 138.223 şahıs kontrol edilmiş, vatandaşlarımıza yasaklara uymaları ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda telkinlerde bulunulmuştur.

Mesire ve piknik alanlarında uyulması gereken kurallara uymayan 4 kişiye 3.156 TL, toplu taşıma kurallarına uymayan 20 kişiye 8.634 TL, seyahat izin belgesi olmayan 1 kişiye 3.150 TL, Valilik emirlerine uymayarak balık tutan 3 kişiye 9.450 TL idari  para cezası uygulanmıştır.

Covid-19 salgını sebebiyle yasadışı olarak üretilen ve piyasaya sürülmek istenen temizlik malzemelerine yönelik yapılan çalışmalarda 975 litre alkol bazlı hijyen ürünü (El Dezenfektanı) ve 4.750 paket markasız ıslak mendil ele geçirilmiş olup konu ile ilgili olarak adli işlem başlatılmıştır.

Covid-19 salgını sebebiyle ihtiyaç duyulan Cerrahi maske, N95 koruyucu maske, koruyucu tulum ve koruyucu gözlük malzemeleri üreten ve satımını yapan işyerlerine yönelik yapılan çalışmalarda 105.176 adet maske ele geçirilmiş, gerekli adli/idari işlem başlatılmıştır.

Covid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan toplamda 3.728 işyeri ile ilgili olarak yapılan denetimlerde, 43 işyerinin yasağa uymadığı tespit edilmiş ve gerekli işlemler başlatılmıştır.

Ekiplerimiz tarafından vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları ve evde kalmaları konusunda anons edilerek uyarılmaktadır.

SAMSUN VALİLİĞİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ