07.12.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

KENDİ DOKUNUZLA MEME BÜYÜTME

KENDİ DOKUNUZLA MEME BÜYÜTME

KENDİ DOKUNUZLA MEME BÜYÜTME

PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİDE YAĞ (ADİPOSİT) KÖKENLİ MEZENKİMAL KÖK HÜCRE UYGULAMALARI

KENDİ DOKUNUZLA MEME BÜYÜTME

SİLİKON YERİNE KÖK HÜCRE

KÖK HÜCRELER İLE DOĞAL VE KALICI MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTMEDEN YANIK TEDAVİSİNE KADAR
GENİŞ YELPAZEDE TEDAVİ ŞANSI

Meme büyütme tedavilerinde tercih edilen geleneksel silikon ve yağ dokusu uygulamaları belli bir süre sonrasında kalıcılığını yitiriyor.

Kişinin yağ dokusunun kendi kök hücreleri ile zenginleştirildiği ‘adipozit kök hücre çalışması’ ile kalıcı ve doğal meme büyütmek mümkün.

Geleneksel yöntemlere oranla %80’e yakın canlı dokunun aktif kaldığı uygulama, meme kanseri cerrahisi sonrasında da tercih ediliyor.

Hastadan olgun hücreler yerine öncü hücrelerin çoğaltıldığını söyleyen Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, “Söz konusu uygulamaların çoğunda dokular laboratuvar ortamında çoğaltılıyor.


Ancak çoğaltılanlar öncü hücreler değil, olgun hücreler oluyor. Oysa öncü hücrelerin en önemli özelliği enjekte edildiği ortama dönüşebilmeleridir.”

19.yüzyıldan itibaren uygulanmaya başlanan modern plastik cerrahi uygulamalarında, var olan tekniklerde yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla arayışlar ve gelişmeler devam ediyor.

Bu kapsamda meme büyütme tedavilerinde kullanılan silikon protezler ve sonuçları beklenildiği kadar kalıcı olmayan yağ greftlerine alternatif olarak ortaya çıkan adipozit kök hücre çalışması, kişinin kendi hücrelerinden elde edilen kök hücreler ile doğal ve uzun süreli meme büyütme imkanı tanıyor.

KÖK HÜCRE İLE DOĞALLIK VE KALICILIK MÜMKÜN

Kök hücre çalışması ile kadınların doğal ve kalıcı meme büyütme gerçekleştirebileceğini söyleyen Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, “Bugüne kadar yapılan meme büyütme ve rekonstrüksiyon operasyonlarında ya doğal olmayan silikon protezler ya da yağ dokusu greft olarak kullanılıyordu.

Ancak doğal olduğu için tercih edilen yağ greftlerinin uzun vadede ancak yüzde 30’u canlı kalıyor, yüzde 70’i ise kayboluyordu. Hem kalıcı hem doğal olması ve doğallıktan da öte kişinin kendi dokusundan yaratılma amacıyla bu yöntem üzerinde çalışılmaya başlandı. 11 yıllık sonuçlar yöntemin sonuçlarının başarılı olduğunu gösterdi” dedi.

YAĞ DOKUSU KİŞİNİN KENDİ HÜCRELERİ İLE ZENGİNLEŞTİRİLİYOR

Kişinin kendi yağ ve kemik hücrelerinden yani vücutta mevcut olan banka dokularından yararlanılarak yapılan işlem basit gibi görünse de aslında çok kompleks olan uygulama ameliyathane koşullarında yapılıyor.

Bu işlemde yağ dokusu elde etmek için hastaya liposuction yapılıyor. Kimi hastaya aynı seansta yapılan liposuction ile vücuduna kontur de veriliyor.

Hastadan alınan yağ dokusu önce kan hücrelerinden arındırılıyor ve asitliği azaltılıyor.

Yıkama ve enzimatik işlemin ardından hücreler ayrışıyor ve on dakikalık santrifüj sürecinin sonunda tekrar yıkanıyor.

Yaklaşık 1-saat süren bu işlemler sırasında Stromal Vasküler Fraksiyon denilen mezanşimal hücre grubu böylece ayrışıyor.

Bu hücreler içlerinde öncü yağ hücreleri, öncü damar ve öncü bağ dokusu hücreleri ve özellikle inflamatuvar hücreleri içeriyor.

Kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ dokusu memeye yerleştirildiğinde kalıcı sonuçlar elde ediliyor.

Geçmişte bir memeye geleneksel yöntemlerle uygulanan yağ greftlerinde yağ dokusunun tutma oranı %30-40 iken, kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ grefti uygulamalarında bu oran %70-80’e ulaşıyor.

YANIK VE YARA İZİ TEDAVİSİNDE DE UYGULANIYOR

Kişinin yağ veya kemik iliğinden alınan dokular, işlemden geçirilip ayrıştırıldıktan sonra elde edilen ve mezenşimal olarak adlandırılan kök hücreler, meme büyütmenin yanı sıra doğumsal veya sonradan olma defektlerin düzeltilmesi, yumuşak doku dolgusu, yumuşak doku onarımı, kronik yara tedavisi, osteoartrit tedavisi, eklem hasarlarını giderilmesi ve eklem fonksiyonlarının artırılmasında da kullanılabiliyor.

Geniş yanık nedbeleri-izleri olan hastalarda izlerin azaltılması ve ilerleyici kontraktür gibi deformitelerin giderilmesi amacıyla yanık sahalarına yapılan uygulamalar olup, yara izlerinin olgunlaşması ve giderilmesinde kayda değer sonuçlar elde edilmiştir.

KANSER SONRASI CERRAHİDE TERCİH EDİLİYOR

Günümüzde meme kanserinin cerrahi tedavisinde meme başı koruyucu cerrahi yapılabilmesi sayesinde sadece memenin hacim kayıplarının giderilmesi kadın hastalar için yeterli oluyor.

Birçok hastanın protez kullanmak istemediği düşünüldüğünde adipozit kökenli kök hücre çalışması sayesinde kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ dokusu nakli, kaybedilen dokunun büyük oranda tekrar kazanılmasını sağlıyor.

Bayındır Sağlık Grubu Hakkında:
Bayındır Sağlık Grubu
’nun temeli, 1992 yılında o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi ile hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi’ne dayanmaktadır.

İş Bankası iştiraklerinden olan grup, kısa sürede sağlık alanında referans kurumlardan biri haline gelmeyi başarırken, bunda tam zamanlı çalışan deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de önemli rol oynamaktadır.

Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışına sahip Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi ile başlayan bu anlayışını kısa sürede Bayındır Kavaklıdere Hastanesi, Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi’nin yanı sıra, İstanbul’da sayısı 5’e ulaşan Bayındır Diş Klinikleri ve İzmir’de bulunan Bayındır Alsancak Diş Kliniği’nde de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.

İlker Obalı

Meme büyütme tedavilerinde tercih edilen geleneksel silikon ve yağ dokusu uygulamaları belli bir süre sonrasında kalıcılığını yitiriyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ