29.08.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

FOÇADA YENİ NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

FOÇADA YENİ NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

RESTORANLAR KAFELER YÜZDE ELLİ KAPASİTEYLE AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı önlemlerle yeni normalleşme süreci kapsamında İzmir’in turistik İlçesi Foça’da restoran ve kafeler açıldı. İl ve İlçe Hıfzısıhha kurullarının aldığı kararlar doğrultusunda müşteriler önlemlerle kabul edilmeye başlandı. Hem vatandaşlar hemde ekonomik zorluk yaşayan esnaf uygulamanın ilk gününden memnuniyetlerini dile getirdiler.

ESNAFTA VATANDAŞTA İLK GÜNDEN MEMNUN

2 Mart 2021 Salı günü yapılan açıklamalar Foça’da özellikle esnafı heyecanlandırdı. İlçe Hıfzısıhha Kurulu’nun da genelge esasları doğrultusunda aldığı kararlarla mekanlara masalar sandalyeler yerleştirildi. Yerleşim, sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edildi. Giriş ve çıkışlarda maske ve mesafe kurallarının yanısıra ateş ölçümü ve bazı işletmelerde HES kodu sorgulaması yapılmaya başlandı. Uzun süredir evleri dışında bir mekanda oturamadıklarını belirten vatandaşlarda restoran, kafe ve lokantalara ilgi gösterdiler. Hafta içi ve mesai günü olması nedeniyle işletmelerde düşük yoğunluk görülürken,asıl yoğunluğun Cumartesi günü serbest saatlerde beklendiği ifade edildi.

ÖZLEMİŞİZ

Bir kafede açık havada arkadaşlarıyla çay içmek için oturduklarını belirten Rüstem Ersöz dün başlayan yeni sürecin yeni önlemler alınmasını gerektirmeyecek özenle yaşanmasını dilediğini söyledi. Rüstem Ersöz;” Uzun zamandır oturamadığımız restoranlara, lokantalara, kafelere oturmaya başladık. Özlemişiz bu durumu. Esnafta bu durumda büyük sıkıntı içerisindeydi. Umarım bu tedbirleri tekrar aynı şekilde yürürlüğe sokacak gereklilikler ortaya çıkmaz. Esnafımız azda olsa kazancını optimize ederek yaşamını sürdürmeye devam edebilir. Foçada henüz turizm mevsimi açılmadığı için, sakinlik sürüyor. Buda Foça için herhalde turuncu olan durumu tekrar sarıya maviye doğru evirir diye umut ediyoruz. “dedi.

ÇOCUĞUM DOĞDUĞUNDAN BERİ EVDEYİZ

Bir restoranda eşi ve çocuğuyla birlikte yemek yiyen Yeliz Bozkurt’ta çocuğu doğduğundan beri evde olduklarını ve yeni süreci değerlendirmek istediklerini söyledi. Yeliz Bozkurt; “ (Çocuğum) Ada (9 -10 Aylık)doğduğundan beri hep evdeyiz. Açıkçası fazlaca bunaldık. Kısıtlamalar gevşetilince(yasaklar kalkınca) bu fırsatı değerlendirmek istedik. Tabii önlemlere dikkat ederek. Fazla kalabalığa karışmayarak. Bir nefes almak için çıkmak istedik. “ dedi.

DÜZENİMİZİ YENİDEN KURDUK MEKANLARIMIZI AÇTIK

Restoran İşletmecisi Mahmut Yaman’da hükümetin aldığı karardan sonra mekanlarını tekrar düzenleyip açtıklarını söyledi. Mahmut Yaman; “ Hükümetin aldığı karardan sonra mekanlarımızı açtık. Düzenimizi yeniden kurduk. İnşallah bu salgından elbirliğiyle üstesinden geleceğiz. Bu memleket çok şeyin üstesinden geldi. Bununda üstesinden geliriz. Şimdi müşterilerimizi kabul ediyoruz. Her şey yolunda. Hava çok güzel. Deniz çok güzel. Foça çok güzel. Bundan sonra müşterilerimizi bekliyoruz. Mekanlarımızı açtığımız gibi hem mesafe hemde diğer kurallara uyuyoruz. Temizliğe çok dikkat ediyoruz. Kapı girişlerinde müşterilerimizin ateş ölçümlerini yapıyoruz. Çok mutluyuz. İnşallah bir daha böyle bir bela ile karşı karşıya gelmeyiz. Tabii ki ekonomik olarak sıkıntılar oldu. İnşallah bunların da üstesinden geleceğiz. Zamanla tamamen atlatacağız” dedi.

Seyfi GÜL

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ