29.08.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

Büyükşehir’den büyük destek

Büyükşehir’den büyük destek

Esnafın yanında olan Büyükşehir Belediyesi 10 milyon TL acil yardım paketini açıkladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ile yaptığı görüşmelerin ardından pandemi döneminde 17 günlük tam kapanma sürecine de giren esnaflara yönelik acil yardım paketini açıkladı. Daha öncesinde pandemi nedeniyle mağdur olan kesimlere 44 milyon TL’nin üzerinde yardım yapan büyükşehir belediyesi, bu sefer esnaf başına 1000 liralık acil yardım sürecini de başlattı.

Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen törene Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayhan Ergün ve SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler katıldı. İmzalanan protokol kapsamında SESOB tarafından merkez ilçelerde belirlenen yaklaşık 5 bin esnafa 1000 liralık maddi destek ulaştırılacak. Esnaflar 15 Haziran’a kadar SESOB’ a başvuruda bulunarak bu desteği alabilecek.

SESOB LİSTEYİ VERECEK, ACİL MALİ DESTEK HESABA YATACAK


Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, pandemi döneminin her kesimi olduğu gibi esnafı da olumsuz etkilediğini söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönemde toplam 44 milyon 400 bin lira katkımız oldu. Bu katkılar bazı yerlerde yardım olarak bazı yerlerde aldığımız kiranın alınmaması, ötelenmesi şeklinde oldu. Şimdi de 10 milyon liralık acil yardım paketini açıklıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatı ile özellikle bu kapanma döneminde iş yerini kapatma durumunda olan esnafa, onların çalışanlarına, dokunalım istedik” diyerek, “Bayrama bu kesim biraz daha rahat girsin istedik. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla biz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz ile bir araya geldik. ‘Ne yapılabilir, nasıl bir çerçeve çizilebilir’ diye görüştük. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin bize vereceği listenin üzerinden, esnaf başına 1000 lira olmak üzere acil direk mali destek verilecek” dedi. Genel Sekreter Bayram, aktif esnaflık yapan ama dükkanını kapatmak durumunda olan esnafa ulaşmak istediklerini belirterek, “Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz bu konuda çalıştı. Ben kendilerine, başkanımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu sıkıntılı dönemde bir yaraya merhem oluruz, derdimiz budur” diye konuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, 153 nolu Çağrı Merkezi’nin de 7 gün 24 saat açık olduğunu dile getirerek, buraya başvuran, mağdur olduğunu hakikaten geliri olmadığını anlatan vatandaşlarımıza da sadece bu çerçeve ile ilgili değil, bunun dışında da destek olunduğunu, yardım yapıldığını vurguladı.

SESOB BAŞKANI GÜLER: BAYRAMA KADAR YETİŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ


Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler ise, Covid-19’dan dolayı küçük esnaf ve sanatkarın çok etkilendiğini ve çok zor duruma düştüklerini belirterek, “Lokantacı esnafımız, erkek berberlerimiz, bayan kuaförlerimiz, servisçi esnafımız özellikle, kahveci, çay ocağı, bilardo salonları, hamam sauna, masaj salonları, halı saha, internet kafeler, kafe ve kafeteryacılar bu esnaflarımız 15 aydır kapalı durumdaydı. İlk etapta belediyemizin ayırdığı bütçeye göre seçtiğimiz esnaflarımız bunlar. Başta Sayın Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’e, Genel Sekreterimiz İlhan Bayram’a, emeği geçen tüm arkadaşlara esnaflarımız adına teşekkür ediyoruz. Bayrama yetiştirmek amacıyla başlanmıştı bu işe ama yasaklar olduğu için, sokağa çıkma yasağı var bazı esnaflarımız kapalı evlerinden çıkamıyorlar, bayrama kadar verebildiklerimize, yetiştirebildiklerimize yetiştireceğiz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

İLK BAŞVURU SESOB’ A YAPILACAK


“Bayramdan sonra da Haziran’ın 15’ine kadar esnaflarımız müracaat ettikleri takdirde bu paralar hesaplarına yatacak. İlk müracaat Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize yapılacaktır. IBAN numaraları ile bize başvurduğu zaman esnafımızın ertesi gün hesaplarına yatırılacak. Allah razı olsun diyoruz esnaflarımız adına. Bir nebzede olsa bayram öncesi bir faydası olacaktır. İnşallah Türk toplumu böyle el ele veren birbirine sahip çıkan bir toplumdur” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ