Bugun...Ankara Kalesinde Mehter Konseri

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, Başkent’in simgesi Ankara Kalesi’nde, hafta sonu konserleri vermeye başladı.

facebook-paylas
Güncelleme: 08-07-2019 23:16:33 Tarih: 08-07-2019 23:13

Ankara Kalesinde Mehter Konseri

Ankara Kalesinde Mehter Konseri 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MEHTER TAKIMI TARAFINDAN   ANKARA KALESİ’NDE HAFTA SONU KONSERLERİ DÜZENLENİYOR

ANKARA KALESİ’NDEKİ MEHTER KONSERLERİ HER CUMARTESİ 14.00 İLE 15.00 SAATLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR 

ANKARA’NIN TARİHİ SİMGELERİNDEN ANKARA KALESİ’NDE YERLİ VE YABANCI TURİSTLER MEHTER TAKIMININ VERDİĞİ COŞKULU KONSERLE TARİHİ YOLCULUKLARINI TAMAMLIYORLAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, Başkent’in simgesi Ankara Kalesi’nde, hafta sonu konserleri vermeye başladı.

Temmuz ayının ilk haftası başlayan ve okullar açılıncaya kadar devam edecek Mehter Takımı konserleri, her cumartesi günü saat 14.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. 

Savaşta askerin cesaretini arttırıp, düşmana korku vermek, barışta ise askeri ruhu canlı tutmak amacıyla tarih boyunca farklı adlarla kurularak hizmet vermiş olan Mehter Takımları, başlangıç misyonunun aksine; bugün geçmişle kültürel bir bağ kurarak, müziğin evrensel diliyle toplumlar ve ülkeler arasında savaşın değil,  barışın sevginin, kaynaşmanın dostluğun bir aracı olan konserler vermeyi sürdürüyorlar.

TARİHİ MEKANDA TARİHİ MÜZİK
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulduğundan bu yana marşları, fetih ve serhat türküleriyle konserden konsere koşan “Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı” gönülleri feth etmeye Kale Meydanında verdiği konserlerle devam ediyor.  

Ankara’nın en önemli tarihi mekanlarından biri Ankara Kalesi’ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler Kale’deki tarihi yolculuklarını, askeri müzik tarihinin başlangıcı kabul edilen Mehter’in coşkulu ritimleriyle tamamlıyorlar.

Milli bayramlar, festivaller, açılışlar, uluslar arası organizasyonlar gibi   birbirinden farklı etkinliğe katılan Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, 1 saat süren Ankara Kalesi Konseriyle Mehter’in eşsiz müziği  dünyaya duyurmaya devam ediyor. 

-“45 KİŞİDEN OLUŞAN MEHTER TAKIMI”       
Mehter Takımın 45 kişiden oluşan geniş kadrosuyla Kale’de verdiği ilk gün konserine büyük ilgi gösteren ziyaretçilere, geçmiş ve günümüz müzik eserlerinden oluşan repertuarla muhteşem bir konser verdi.       Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI