04.12.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

ANESTEZİ İLACI ALDIĞINIZDA BEBEĞİNİZİ EMZİRMEKTEN KAÇININ

ANESTEZİ İLACI ALDIĞINIZDA BEBEĞİNİZİ EMZİRMEKTEN KAÇININ

En tartışmalı konular arasında yer alan hamilelik dönemi ve doğum sonrası estetiği hakkında merak edilenleri anlatan Vanity Estetik Kurucu Ortağı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güray Yeşiladalı, hamilelik döneminde dolgu, botoks dahil hiçbir işlemi önermediğini söyleyerek, “Hamilelik sonrasında ise mutlaka ameliyat yaptırılması gerekiyorsa bu süreçte anne, bebeği emzirmeyi bırakmalıdır. Hamilelik çok özel bir dönem, tüm kadınlara estetik kaygı taşımadan bu dönemlerinin tadını çıkarmalarını öneriyorum” dedi.

Günümüzde dudak dolgusu, botoks ya da cerrahi operasyon yaptırmaya karar veren kadınların gebelik döneminde ve hemen doğum sonrasında bu işlemlerin yapılıp yapılamayacağı en büyük kaygılarından biri. Hamilelerde botoks ve dolgu uygulamasıyla ilgili etkilere yönelik herhangi bir araştırma sonucu bulunmadığına dikkat çeken Vanity Estetik Kurucu Ortağı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güray Yeşiladalı, kanıtlanmış bir zararın olmadığını fakat yine de böyle özel bir dönemde riske girilmemesi gerektiğini söyledi.

Olumlu ya da olumsuz anlamda herhangi bir araştırma sonucunun bulunmadığını belirten Güray Yeşiladalı, “Bu uygulamaların bebeğe zararı olmayacağı söylense de, hamilelik sürecinde en küçük bir riske bile girilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Anne adaylarına ve annelere estetik işlemlerini emzirme dönemi bittikten sonraya ertelemelerini tavsiye ediyorum” dedi.

“GÜVENLİ TARAFTA KALMAYI TERCİH EDİYORUZ”

“Hamilelik hayatın çok özel bir dönemi onun tadını çıkarmak lazım” diyen Güray Yeşiladalı, botoks ve dolgu dahil hamilelik döneminde hiçbir işlemi önermediğinin altını çizerek, “Kanıtlanmış bir zararı yok ama hamilelere zararı olmadığı da kanıtlanmış değil. Biz güvenli tarafta kalmayı tercih ediyoruz. Dokuz ay çok özel bir dönem ve o özel dönemde başka şeylere konsantre olmak gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde emzirme döneminde de önermiyorum” dedi.

ANESTEZİ İLACI ALDIĞINIZDA EMZİRMEKTEN KAÇININ!

En merak edilen konulardan olan botoksun süte geçip geçmediği hakkında kanıtlanmış bir araştırma olmadığına vurgu yapan Yeşiladalı, bu süreçte herhangi bir işlem yapılmasını doğru bulmadığını açıkladı. Fakat buna rağmen emzirme döneminde ameliyata karar veren kişilerin anestezi aldıkları süre çerçevesince emzirmekten kaçınmaları gerektiğinin altını çizen Yeşiladalı, “Anestezi ilaçları aldığımız dönem içerisinde sütünüzü bebeğinize vermemelisiniz. Meme protezlerini emzirme döngüsü tamamlandıktan sonra öneriyoruz. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde vücutta değişimler ve memede büyümeler meydana geliyor emzirmenin tamamlanmasıyla birlikte ise sarkma durumu gelişebiliyor. O nedenle gerek meme protezi, gerek karın germe, gerekse de yağ aldırma gibi tüm işlemlerin, bu doğal süreçler tamamlandıktan sonra yaptırmak çok daha sağlıklı olacaktır” diye konuştu.

“DOĞUM SONRASINDA OPERASYONLARININ KOMBİNE ŞEKİLDE YAPILMASI MÜMKÜN”

Yaşamda doğal bir süreç olan hamileliğin vücutta birçok değişikliğe neden olduğunu ifade eden Yeşiladalı, “Karında, memelerde, ciltte, vajinada hatta yüzde dahi görünür değişikliklerden söz etmek mümkün. Standart bir annelik estetiği ameliyatı, memelerin dikleştirilmesine, düz bir karın ve gençleştirilmiş bir vajina elde etmeye yardımcı olur. Anne estetiği de tüm bu işlemleri tek bir çatı altında toplayarak kişinin ayrı ayrı zamanlarda anestezi müdahalesi ve iyileşme süreci olmadan, kesintisiz bir şekilde ve tam bir cerrahi müdahale almasını ve hamilelik öncesindeki görüntüsünü geri kazanmasını sağlıyor. Bizler de Vanity Estetik olarak doğum sonrası işlemleri bu gibi kombine cerrahi işlemler olarak sunuyoruz” dedi. Vajinal estetik talebinin normal doğumla birlikte daha çok görüldüğünü ifade eden Yeşiladalı, “Vajinal estetiklerde doğum sonrası altı aylık dönem ameliyat yapmak için bizim için yeterlidir. Yine hemen hemen yüz germe, karın germe, yağ aldırma gibi tüm anne estetiği işlemlerinde doğum sonrası hormon dengesinin sağlanması için de altı ay beklemeyi tercih ediyoruz. Çünkü vücutta hala ödem olabiliyor yüz ve kollar şişebiliyor, vücut normal düzenine girmeden işlemleri uygulamayı önermiyoruz. Genel önerim bu uygulamaları kombine ameliyatlar dediğimiz toplu bir şekilde yapmak çünkü birden fazla ameliyat, ameliyat süresinin uzun olması ve iyileşme sürecinin tekrarlanması demek. Bu işlemleri tek bir operasyon içinde yapmak kişinin sağlığı ve konforu için tercih ettiğimiz bir seçenek” diye konuştu.

Vanity Estetik Hastanesi Hakkında:

Vanity Estetik, yurt içi ve yurt dışından gelen hastalarına alanında uzman ekibi ile ulaşılabilir lüks seviyesindeki estetik ve güzellik çözümlerini en güvenilir şekilde sunmak için Op Dr. Güray Yeşiladalı tarafından 2016 yılında kuruldu. Mutlu ve özgüvenli kadınların tüm toplumu ileriye taşıdığına inanan marka, ulaşılabilir lüks seviyesinde estetik ve güzellik çözümlerini, yüksek deneyim ve memnuniyet ile en fazla kadınla buluşturmayı misyon olarak edindi. Hastalarına gösterdiği büyük özenin ve hizmet anlayışının kanıtı olarak özel sağlık merkezlerinin en büyük arama motoru olan WhatClinic.com tarafından her sene verilen “WhatClinic En iyi Hasta Hizmet ÖdüIü’ne” 3. kez layık görüldü. Uluslararası sertifikalı estetik ve plastik cerrahları, güzellik uzmanlarıyla hastalarının konfor ve memnuniyetini en üst seviyede tutmayı ilke edinen Vanity Estetik, toplam 6 katlı 1000 m2 alanda 3 adet son teknoloji ile donatılmış ameliyathane ve 150 kişilik çalışan ekibiyle İstanbul Altunizade’de hizmet veriyor.
The International Society of Plastic Surgery, American Society of Plastic Surgeons, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Estetik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği gibi uluslararası ve yerel olmak üzere en itibarlı 8 tıbbi akreditasyon kurumunun güvencesi ile hastalarına hizmet veren Vanity Estetik ayrıca yaptığı yatırımlar ve yeniliklerle ISO 9001 ve ISO 10002 belgelerini aldı. Koronavirüs pandemisinin en başından itibaren aldıkları önlemler sayesinde de uluslararası sağlık akreditasyon şirketi olan Temos tarafından Türkiye’de ve dünyada Covid-19 Güvenilirlik Sertifikası’na layık görülen ilk ‘’estetik hastanesi’’ oldu. 2022 yılında ise Great Place to Work kriterlerini sağlayarak “Great Place to Work (Harika İş Yeri) Sertifikası”nı almaya hak kazandı.

Nagihan Alan Yiğit

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ