29.03.2023 - Bafra Şehir Portalı
Bafra Burada

150 Bin Türk İçin Amerika`da Vergi Sezonu Başladı

150 Bin Türk İçin Amerika`da Vergi Sezonu Başladı

Amerikaya Türkiyeden E-Ticaret Yapanlar; Amazon, Etsy`de Ürün Satanlar Dikkat!

Amerikaya satış yapmak üzere Türk’lerin Amazon, Etsy, Walmart ve Shopify gibi platformlarda 150 binden fazla hesapları var. Amerikada yerleşik olsun olmasın ülkede satış yapan veya şirketi olan herkes vergi beyan etmek zorunda. Vergi beyan etmeyenler online hesaplarını kaybetmekle karşı karşıya…

Lojistik ödeme sistemlerindeki yeni imkanlar, döviz kurundaki yükseliş ve pandemi döneminde e-ticaretteki global yükselişle birlikte özellikle Amerikada online satış amacıyla binlerce Türk, Amazon Etsy gibi platformlarda hesap açtılar. Amerika merkezli danışmanlık şirketi MATCH (Mediterranean American Trade Chamber)ın araştırmasına göre, Amerikada faaliyet gösteren başlıca e-ticaret platformları bir arada değerlendirildiğinde son 4 yılda 300 binden fazla hesap açıldığı bunların 70 bin kadarının aktif kaldığı öngürülüyor. Yine Amazon, Walmart, Etsy gibi pazaryerlerinin haricinde kalan Shopify, Instagram gibi platformlar, sosyal medyalar aracılığıyla Türkiyeden satış yapan hesapların sayısı 150 bini aşıyor.

MATCH Danışmanlık yetkilileri, Amerikada yasal düzenlemere istinaden Amerikada fiziken bulunmasalar; Türkiyede yaşasalar dahi Amerikada satış yapan ya da aktif şirkete sahip herkesin Amerikada her yıl vergi beyan etmeleri gerektiğini ifade ediyor. MATCH Danışmanlık yetkilisi Adam Celik, ABD ve İstanbuldaki ofisleri ile şirket kuruluşu ve vergi danışmanlığı konusunda 350 civarında firmaya hizmet verdiklerini aktarıyor.

MATCH Danışmanlık yetkileri, Amerika`ya e-ticaret yapan girişimcilerin vergi beyanı yapmamaları durumda karşılaşabilecekleri sorunları şöyle ifade ediyor:

“Amerikan maliyesinde ilgili kurum olan IRS dönem dönem eticaret firmalarından aldığı satıcı firma bilgilerini geçmişe yönelik kontrol ediyor. Vergi beyan etmeyen şirketlere ciddi cezalar çıkabiliyor. Şirketlere tavsiyemiz eğer yaptırmadılarsa sadece bu yıl için değil geçmiş yıllara yönelik de vergi cezası çıkarıyor.”

AMERİKA`DA ŞİRKETİ OLMAYAN VEYA BEYANNAME VERMEYEN E-TİCARET HESAPLARI KAPANABİLİR…

Bazı e-ticaret satıcıları Türk girişimciler henüz bir cezayla karşılaşmadıkları için geçmişe yönelik vergi beyan etmekten çekiniyorlar. MATCH yöneticisi Adam Çelik ise, “Mükellef beyan ettiği müddetçe geçmişe yönelik de olsa eksik beyannameleri yapmaların IRS teşvik ediyor.” diyor.

E-ticaret yapanları bekleyen bir başka risk de mevut Amazon, Etsy veya satış yaptıkları hesapların kapanma riski. Zaten birçok platform Amerikada yeni e-ticaret hesabı açmak isteyen girişimcilerden Amerikada şirket kurmalarını ve şirketleri dışında bireysel vergi kimlik numarası ITIN da almalarını istiyor. Ayrıca geçmiş yıllarda Amerika`da şirket kurmadan ITIN numarası alınmadan faaliyet gösteren hesapları da bu konuda birkaç defa uyardıktan sonra Amazon gibi pazaryerleri sorgusuz kapatabiliyor.

ITIN NUMARASI VE SATIŞ SORUMLULUK SİGORTASI…

Birçok online pazaryerinin kayıt olmak için istenen ITIN (bireysel vergi kimlik numarası) oldukça önemli. Normal Amerikan vatandaşlarının ve greencard sahiplerinin SSN numarası var. Amerikan vatandaşı olmayan ama Amerikada şirket sahiplerinin ITIN numarası almaları gerekiyor. Özellikle birçok Amazon firması Amerikada LLC şirket yapısında faaliyet gösteriyor. LLC şirketlerin vergi beyanı yapılabilmesi için ITIN numaraları olması gerekiyor. Ayrıca, ITIN numarası sahibi almak Amerikada bazı eyaletlerde kimlik ve ehliyet almak gibi çok önemli imkan sağlıyor. Öte yandan Amerikada banka hesabı açmak, banka kredisi almak için de ITIN numarası gerekiyor.

Öte yandan Amerikada e-ticaret hesabı olan, özellikle de Amazonda satış yapan girişimciler için bir başka önemli konu da satış sorumluluk sigortası. Amazonun son birkaç yılda devreye aldığı uygulamaya göre yıllık satışları 10 bin doların üzerinde olan satıcı firmaların “satış sorumluluk sigortası” yaptırmaları gerekiyor. Amerikada kurulu olmayan şirketlerin bu sigortayı yaptırmaları pratik olarak çok zor.

VERGİ BEYANI İÇİN NEDEN ÇABUK HAREKET ETMELİSİNİZ….

Yıllık vergi beyanı için mükelleflerin Nisan ayının ortasına kadar süresi var. Buna rağmen MATCH yetkilileri vergi beyanı için mükelleflerden hızlı hareket etmelerini tavsiye ediyor: “Amerika`da bütün vatandaşlar ve şirketler Nisan ortasına kadar vergi beyanı yapmak zorunda. Bu da bizim gibi vergi danışmanlık şirketlerinde aşırı yoğunluğa yol alabiliyor. Hatta son 2-3 haftada yeni mükellef alamayabiliyoruz. Bu nedenle mükelleflere hızlı hareket etmelerini tavsiye ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ