Bugun...


KUZEY

facebook-paylas
Merhaba Sevgili www.bafraburada.com Ailesi,
Tarih: 11-02-2019 18:02:00 Güncelleme: 11-02-2019 18:06:00


İnsanları birbirine yaklaştıran , ortak bir kültür yaratan en büyük olgu yaşanmışlıklar ve sahip olunan ortak tarihtir. Bizler de burada sizleri yakınlaştırmak , ortak bir kültürü yaşamak için güzel ilçemiz Bafra ‘ya ve tüm dünyaya dair paylaşımlarda bulunuyoruz. Yazabileceğim en güzel yazı bir yabancının gözünden Bafra’nın tarihi ve doğal mekanları üzerine bir yazı olabilirdi . Ben de öyle yaptım. Gezmeyi seven biri olarak “ Acaba Bafra’ya gitsem nereleri gezebilirdim.” diye bir araştırma yaptım . İnanın belki de Bafra’da yaşayanların bile bazılarını bilmediği o kadar derin bir tarih yakaladım ki neresinden başlasam bilemedim . Tarihçesi milattan önceye dayanan Bafra’nın en eski eserlerinden başlamayı uygun buldum . Dilerseniz birlikte gezmiş olalım .İlk olarak höyüklerden yola çıkalım bence .

 AZAY TEPE_____ Azay Köyü ( MÖ 11.yy) Hitit Dönemi

 HACI BABA TEPESİ____Eldavut Köyü Hitit Dönemi

 TEPE TARLA____Eldavut Köyü

 TÖDÜĞÜN TEPE____Gökçekaya Köyü

 TEPECİK____Terzili Köyü

 ELMACIK TEPE____Türk Köyü

 KARAŞEYH TEPESİ____Terzili Köyü

 ÖMER USTA ÇİFTLİĞİ

 PAŞAŞEYH TEPESİ___Paşaşeyh Köyü

 AŞAĞI TEPE___Derbent Köyü

 KATIRDAMI____Kamberli Köyü

Gelelim nekropollere yani eski yerleşim alanlarına . Ne kadar çok yaşanmışlık ve buram buram kültür kokan bir ilçe olduğunu bu yerleşim yerlerinden anlamak çok mümkün.Bir sosyal bilimci olarak hayran kalmamak elimde değildi. Veee işte nekropoller :

 ZAHNA MAHALLESİ____Terzili Köyü

 BÖĞÜRTLEN NEKROPOLÜ____Komşupınar Köyü

 CEVİZLİK VE KOCA LOP_____İkizpınar köyü

 BEYLİKKÖY____Tepecik Köyü

 KELBEŞ TEPE____Dededağı Köyü ( Hitit ve Roma Kültürü)

 TEPECİK____Kolay (Roma)

 KAPIKAYA____Kapıkaya Köyü Tabi ki sıra geldi Türk –İslam kültürünün şaheserleri olan camilere .Bunları da araştırırken çok güzel bilgiler edinmiş oldum . Evliya Çelebi’nin seyahatnamede Bafra ‘dan bahsetmiş olduğu bilgisini de böylelikle hatırlamış oldum . Şimdi gelsin bakalım muhteşem camilerimiz :

 NUR- İ İBRAHİM CAMİ____ 1877

 CAMİ-İ KEBİR____ 1670  TAYYAR PAŞA CAMİ_____1801

 ÇARŞI CAMİ_____ 1856

 TABAKHANE CAMİ____1766

Eski kültürü en güzel yansıtan bir diğer eser sokak çeşmeleri değil midir sizce de ? Eskiden adım başı çeşmeler olurdu benim memleketimde de . Tabii mis gibi kaynak suları akardı . Şimdilerde olduğu gibi paramızla su almak zorunda kalmazdık . Araştırırken en merkezi olanından en kuytu olanına kadar hepsini keşfetmiş oldum .İşte Bafra çeşmeleri:

 ALİ BEY ÇEŞMESİ ____1751 Cumhuriyet meydanı ( En eski çeşmedir.)

 TAŞLI ÇEŞME____1840 Hacınabi Mahallesi

 MESCİD ÇEŞMESİ___Büyük Cami ile Gazi Paşa Cami arasında

 KADI ÇEŞMESİ___1778 “ Kadı Çeşmesi’nden su içen Bafra ‘dan ayrılamaz “ sözü ile meşhur bir çeşmedir.

 ŞİFA HAMAMI____300 yıllıktır. Bafra Türbelerine gelecek olursak:

 EMİRZA BEY TÜRBESİ___ Türbe Köyündedir.

 HACI BABA TÜRBESİ____Eldavut Köyündedir.

 HIZIR BEY TÜRBESİ____Hasırlı Köyündedir .Kümbet Dede olarak da bilinir.

Tarihi güzellikleri belki de daha çoktur ama ben bu kadarını araştırabildim dostlar . Elbette bunların yanında olmazsa olmaz doğa güzellikleri de var. Dilerseniz birçoğunuzun da bildiği şu güzelliklere de değinelim :

 BEDESTEN ___ 100. Yıl Bulvarında bir yerleşim adasıdır.İçerisinde kuyumcu, saatçi, balıkçı ve kasaplar bulunur.  BAFRA KONAKLARI___Mimari ve estetik güzelliğe sahip eski Bafra evleridir

 ÇETİNKAYA KÖPRÜSÜ____1937 yılında Ulaştırma bakanı Ali Çetinkaya tarafından yaptırılmıştır. 250 m uzunluğunda 7 kemerli bir köprüdür.

 ASAR KALE_____Asar Köyü sınırları içindedir.MÖ 1000 yılında yapılmıştır. Yanında eski hapishane vardır.İçerisinde kapalı çarşı, mahzen , işkence odaları bulunmaktadır.Kalenin altında ve ilerisinde gözetleme kuleleri dikkat çekmektedir.

 DENİZ FENERİ____Bafra’nın deniz kıyısında yer aldığı zamanlarda yapılmıştır.Kuleye 99 merdivenle çıkılmaktadır.

 BAFRA MÜZESİ___Gazi Paşa Caddesi üzerindedir.Önceleri Yusufzade İsmail Bey’in eviyken bir ara Tarım Kredi Koop. Olarak hizmet vermiş , 2007 de müzeleştirilmiştir.

 AKALAN ŞELALESİ____Akalan Köyü içerisinde 7 tane şelaleden oluşur.

 ALTINKAYA VE DERBENT BARAJ GÖLLERİ___ Boğazkaya ve Düzköy içerisinde yer alırlar.Boğazkaya’daki batık minare oldukça ilgi çekmektedir.Derbent Barajı da piknik alanlarıyla meşhurdur .

İnanın araştırırken , resimlerine bakarken ve sizlere anlatmaya çalışırken gezmiş kadar oldum . Ne mutlu bu güzellikleri gezebilene ve kıymetini bilene . Bizlere de bir gün gezmek nasip olur temennisiyle tüm Bafralılara selam ve sevgilerimi gönderiyorum . DOSTÇA VE HOŞÇAKALIN DEMET KUZEY

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI